Szakértői blog

Magánszemélyek 14%-os eho kötelezettsége

Elõzõ levelemben az ingatlan bérbeadás 2008-tól változó, személyi jövedelemadó szabályaira hívtam fel a figyelmet. Pótolva azt a hiányosságot, hogy akkor nem sok szó esett az eho-ról, most az ezzel kapcsolatos kötelezettséggel foglalkozunk
Bővebb információ >

Mikor nem hiteles az útnyilvántartás

Valószínűleg Önnek is sok olyan ügyfele van, aki a vállalkozásában levő személygépkocsik után nem fizeti meg a cégautóadót, mert pontosan vezetett útnyilvántartással bizonyítottnak véli a kizárólagos üzleti használatot. Az adóhatóság egy erre is kiterjedő vizsgálat során, ezt az állítást kívánja megdönteni, tehát vélelmezett magánhasználati utat keres. Ha bebizonyítja, hogy a nyilvántartás akár egyetlen km. tekintetében is valótlan adatot tartalmaz, akkor sikeresen igazolja azt, hogy a vállalkozás bizonylata – tehát az útnyilvántartás – nem hitelt érdemlő bizonylat.
Bővebb információ >

FIGYELEM! Feltöltési kötelezettség 2007.12.20

Minden évben az utolsó nagy feladat a könyvelők munkájában a feltöltési kötelezettség teljesítése. Amikor mások már az ünnepekre gondolnak, mi még lelkesen számolunk - nehogy valamelyik ügyfelünk mulasztási bírságot kapjon azért, mert nem fizette meg a várható adó legalább 90%-át…
Bővebb információ >

Az osztalékkifizetés bejelentése

A tavaly nyáron megjelent új gazdasági társaságokról szóló törvény kapcsán korábban is több, könyvelõket is érintõ változásról írtam már. Az osztalék vagy osztalékelõleg kifizetésével kapcsolatban keletkezõ bejelentési kötelezettség az ügyvezetõk feladata, egy jól tájékozott könyvelõ viszont sokat segíthet az ügyfeleinek.
Bővebb információ >

Az úthasználati díj adózási kérdései

A tavaly szeptemberben bevezetett telefonszolgáltatások utáni adókötelezettséget új szabályként tanultuk meg, pedig az, az úthasználati díjak után fizetendõ adókötelezettség elméletén alapul. Elõzõ levelemben a parkolási díjak adózási kérdéseirõl esett szó. A hozzászólásokban többen érdeklõdtek az autópálya-matrica elszámolásával kapcsolatban.
Bővebb információ >

Hogyan vonhatjuk le a parkolási díj áfáját?

Legutóbbi levelemben arra hívtam fel figyelmét, hogy a személygépkocsi bérleti díjának áfáját egyes esetekben levonásba helyezhetjük, hiszen mint bérleti díj nem esik tilalom alá. Ehhez kapcsolódóan érdemes végig gondolni a parkolási díjak áfa tartalmát is.
Bővebb információ >

Bérelt személygépkocsik áfája

A személygépkocsikhoz kapcsolódóan mindig óvatosan kezeljük az áfa levonhatóságát. Ha azonban béreljük a munkánkhoz szükséges gépjárművet, akkor a bérleti díjhoz nem automatikusan kapcsolódik a levonási tiltás, még személyautók esetében sem.
Bővebb információ >

Az egyszerűsített végelszámolás

A szeptemberi Adónavigátor Konferencia egyik résztvevője, munkájából merített eset kapcsán, e-mailen fogalmazta meg kérdését az egyszerűsített végelszámolásról.
Számára adott válaszom alapján készült ez az írás.
Bővebb információ >

Az adószám felfüggesztése

2006. szeptember 15-étõl az adózás rendjét szabályozó törvény lehetővé teszi az adóhatóság számára az általa fiktívnek minősített cégek adószámának felfüggesztését, illetőleg az adószám törlését. Az adószám felfüggesztésének legfontosabb szerepe az érintett adóalanyok adólevonási jogának korlátozása, ugyanis a felfüggesztés időtartamára megvonja az adózótól az áfa levonásának, valamint az adó visszaigénylésének és visszatérítésének jogát.
Bővebb információ >

Munkába járás chip-kártyás bérlettel

Az szja törvény előírásai alapján adómentes a munkába járással kapcsolatos költségtérítés. Sőt, 2006-tól már nemcsak a kormányrendeletben meghatározott mérték, hanem akár a jegy, bérlet teljes értéke is lehet adómentes. A technika fejlődése azonban nem kerüli el ezt a területet sem, és megjelentek a chip-kártyás bérletek, melyek mint egy feltöltő kártyaként szolgálnak. Vajon ezek milyen mértékben adómentesek?
Bővebb információ >

A MINIMUMADÓ

2007. július 1-től hatályba léptek a „minimum” adóval kapcsolatos új jogszabályi rendelkezések, miután az Országgyűlés 2007. május 14-én elfogadta az egyes adótörvények módosításáról szóló 2007. évi XXXIX. törvényt. A törvény a korábbi „elvárt adóval” kapcsolatban hozott alkotmánybírósági döntés figyelembevételével módosította a személyi jövedelemadóról, a társasági adóról és az osztalékadóról, valamint az adózás rendjéről szóló törvény egyes rendelkezéseit.

Bővebb információ >

Elektronikus bevallás miatti kedvezmény az EVÁ-soknak

Az elektronikus bevallás bevezetése miatt keletkezett többletköltségek ellensúlyozására az adózók – függetlenül, hogy melyik törvény alapján tesznek eleget adófizetési kötelezettségüknek – 2007-tõl kedvezményben részesülhetnek. Míg a társasági adóról szóló törvény illetve az szja törvény adókedvezményrõl beszél, az EVA törvényben ez a bevétel csökkentésével, azaz adóalap kedvezménnyel érhetõ el.
Bővebb információ >

Módosul a könyvvizsgálati kötelezettség

2007. évi LXXV. törvény módosítja a könnyvizsgálati kötelezettség alá tartozó társaságok körét. A 2008-tól bevezetendõ szabály közelít az uniós értékhatárhoz, de figyelembe véve a magyar társaságok méreteit, el nem éri azt.
Bővebb információ >

Ügyvezetők munkaviszonyban

A 2006. július 1-én hatályban lépett 2006 évi IV. törvény alapján az ügyvezetők ezen megbízatásukat munkaviszonyban nem láthatják el. Ez a szabály azonban bő egy év után újra megváltozik, így előfordulhat, hogy egyes vezető tisztségviselők kapcsán egyáltalán nem kell alkalmazni.

Bővebb információ >